Strona główna » Jakie zmiany wprowadzono w przepisach w 2021 roku, dotyczących zdobycia uprawnień na loty dronem?

Jakie zmiany wprowadzono w przepisach w 2021 roku, dotyczących zdobycia uprawnień na loty dronem?

Drony cieszą się w naszym kraju rosnącą popularnością i według najbardziej bieżących danych, obecnie jest ich w Polsce ponad 200 tys. sztuk. Trzeba jednak pamiętać o tym, że aby móc nimi latać, trzeba spełnić kilka wymogów. Jakich dokładnie oraz jakie zmiany pojawiły się w tym zakresie w roku 2021?

Zmiany od 2021 w zakresie latania dronem

Znowelizowane prawo to przede wszystkim usunięcie lotów rekreacyjnych i komercyjnych. W ich miejsce pojawiły się kategorie takie jak otwarta, szczególna oraz certyfikowana, co pociąga za sobą szereg konsekwencji. W przypadku kategorii otwartej można latać:

  • dronami mającymi masę poniżej 25 kg,
  • do 120 m od najbliższego punktu ziemi,
  • tylko w zasięgu wzroku,
  • w odległości bezpiecznej od ludzi.

Kategoria otwarta ma jednak również kilka podkategorii. W praktyce w przypadku każdej z nich konieczne jest odbycie szkolenia oraz zdanie egzaminu, o ile chce się latać dronami mającymi masę powyżej 250 g, czego przykładem jest DJI Mavic Air 2, który także wypożyczamy naszym klientom. Sam egzamin to 40 pytań, choć aby go zaliczyć, wymagane jest tylko 75 proc. prawidłowych odpowiedzi. Trzeba jednak pamiętać dodatkowo o kryterium wiekowym, czyli ukończeniu 16. roku życia, aby móc zostać operatorem takiego urządzenia oraz móc latać nim w sposób legalny.

Rejestracja w systemie

Zmiany wprowadzone w roku 2021 wymagają także tego, aby zarejestrować się jako operator drona na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Po ukończeniu procesu rejestracyjnego, przyznawany jest numer operatora, który trzeba umieścić na obsługiwanym urządzeniu. Taki obowiązek nie jest egzekwowany w przypadku urządzeń do 250 g, które nie mają w zestawie kamery, a także urządzeń zabawkowych.

Zmiany w przepisach dotyczących obsługiwania dronów wyniknęły z coraz częstszego użytkowania takich urządzeń oraz konieczności zagwarantowania bezpieczeństwa tego typu lotów. Chodzi także o to, aby nie naruszać prywatności osób postronnych, do czego może dochodzić w przypadku używania urządzeń wyposażonych w kamery.

zdjęcie

Scroll Up